2.Uluslararası Siirt Sempozyumu dün start aldı

“2. Uluslar arası Siirt sempozyumu” (İbrahim Hakkı ve Siirt Uleması Sempozyumu) dün saat 09.30’da İl Kültür Merkezinde start aldı.
Bu haber 2014-11-05 11:19:43 eklenmiş ve 9927 kez görüntülenmiştir.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Sempozyum Düzenleme Kurulu ve Şarkiyat Araştırmaları Derneği adına Yrd. Doç. Dr.Ahmet Erkol, geçen Eylül ayında gerçekleştirilen 1. sempozyuma vurgu yaparak: “...Esasen tek başına İbrahim Hakkı, birden fazla sempozyumla ele alınmaya değer bir zenginliğe sahiptir. Bunun yanı sıra Molla Halil es-Siirt’i de aynı şekilde tek başına bir sempozyumla işlenecek bir ilmi hüviyete sahiptir. Ancak bütün bunların ayrı sempozyumlarla ele alınmasının güçlüğü bilindiğinden İbrahim Hakkı ve Siirt uleması, tek bir sempozyum kapsamında ele alınmıştır...” diyerek sempozyumun gerçekleşmesine vesile olanlara teşekkür etti.

Sempozyumun ikinci konuşmasına yapan Belediye başkanı Mervan Gül: “...Geçen sene 19-21 Eylül tarihleri arasında yaptığımız 1. uluslar arası Siirt sempozyumunun değerlendirme kısmında, Siirt7in üniversiteyi hak ettiğinin katılımcılarca söylenmesi ve üzerinden 1 yıl geçmeden kararının çıkması, sanırım ne derece doğru bir yolda olduğumuzun somut bir işaretidir. Siirt Üniversitesi, Siirt’imize hayırlı olsun. İşte değeri ilk yapıldığı zaman hayretten veya hayal edilememeden tam olarak anlaşılamayan uluslar arası sempozyumumuz da bunlardan biridir. Ama inanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda değeri çok daha iyi anlaşılacak..” diyerek emeği geçenlere .teşekkürde bulundu. Üçüncü konuşmayı “Onur konuğu olarak şehre gelmiş bulunan milletvekilimiz Afif Demirkıran yaptı. Sempozyumun, Siirt’in tarihi ve kültürele anlamda daha da tanınmasına vesile olacağını, Siirt’in tarihini çok iyi tanıtmak gerektiğini, Siirt’e bir müze kazandıracakları vadinde bulunduklarını ve bu vadi yerine getireceklerini, 13-14 Kasım tarihlerinde Siirt’te bir program uygulayacaklarını, 81 ilden gazetecinin programa davet edileceğini ve toplantının Siirt’in kalkınmasına büyük bir katkı sunacağı inancında olduğunu söyledi. Demirkıran, ulemanın bölgede sevgi-barış ve kardeşliği sağlama uğraşı verdiklerini de belirterek: “Hepimizin gayretiyle bir fakülteye İbrahim Hakkı Hazretleri adı verilecek...” dedi.

Sempozyuma, Vali Vekili İsmail bayata, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asaf Varol, Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, daire müdürleri ve ilgi duyan vatandaşlar katıldılar. Sempozyumun genel değerlendirmesi, bugün bitiminden sonra yapılacak.


ETİKETLER : Dr.Ahmet Erkol Mervan Gül Sempozyumun
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
reklam
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Siirtim. bıttım sabunu faydaları siirt bıttım sabunu bıttım sabunu bıttım sabunu doğal bıttım sabunu
Siirt Ürünleri