Şirvan Kaymakamı Turgay İLHAN'la söyleşi

1973 Adana doğumlu. Ankara’da hukuk fakültesini bitirdi. Kaymakamlık sınavını kazanır ve 2000 yılında kaymakam olur. Şirvan’a kendi isteği üzerine gelir.
Bu haber 2014-11-05 11:08:11 eklenmiş ve 4477 kez görüntülenmiştir.

22 aydır Şirvan Kaymakamlığı vazifesini yürütmektedir. Evli ve tek çocuk babası.

Şirvan’a ilk geldiğinizde neler gördünüz burada ?Buraya gelmeden önce internet yoluyla ilçeyle ilgili bilgiler aldım. İlçeyi tanımaya başladım. Tarım potansiyeli yüksek ve devlet-vatandaş işbirliğine uygun bir ilçe olduğunu biliyordum. Geldiğimde burası köy, kasaba halindeydi şu an ilçe görünümüne sahip bir duruma geldi. İlçe Belediyesiyle işbirliğimiz gayet güzel.

Şirvan’ın tanıtımıyla ilgili projeleriniz var mı?

Şu ana kadar böyle bir düşüncemiz olmadı fakat Valiliğimizin çıkardığı kitaplarda yeteri kadar tanıtımı yapılmaktadır. Zivzik narıyla ilgili çalışmalar yaparak hem narımızı hem ilçemizi tanıtma faaliyetlerimiz oldu. Taifi üzümümüz, iskambo pekmezimiz de meşhurdur. Bunlarla ilgili proje çalışmalarımız oluyor.

İlçeyle ilgili ne gibi çalışmalar var ?

İlçemizdeki köylerin temel alt yapı olarak, yol, köprü, içme suyu sorunları vardı. İçme suyu sorunları bu yıl sona ermiştir. 58 köy, 30 mezramızda içme suyu için projeler geliştirdik. Yaptığımız organizasyonlarda, vatandaşımızın da bizlere yardımcı olması, makinenin giremediği yerde kazma kürekle köylümüzün faaliyetleri gibi hususlarla sorunlarımızı aşabiliyoruz. Bölgemiz münbit bir bölgedir. Sulu tarımcılıkla ilgili önümüzdeki senelerde çeşitli faaliyetler düşünmekteyiz. Bu faaliyetlerimizle tarımcılığı daha da geliştirme azmindeyiz.

İlçenin genel sorunları nelerdir ?

Temel eğitim problemi son 4-5 yılda tamamlandı. Yeni okullar, yeni öğretmen atamaları gibi çalışmalarla eğitim problemi önemli ölçüde çözüldü. İçme suyu ve yol problemimiz minimum seviyeye indirildi. En önemli sorunuz 7/24 saat üzere çalışacak yeni bir sağlık ocağı binasıdır. O sağlık ocağında yeterli doktor, idari personel ve yardımcı personel olması gerekiyor. Sağlık ocağımız şu an var fakat hizmeti genel şartlara uygun verebilecek durumda değil. İlçemiz gelişmeye uygundur. Örneğin Park Elektrik’in tesislerinde 400’e yakın çalışan personel var. Ayrıca o işletmeye işçi olarak, mesleksiz olarak girip daha sonra başka yerlerde meslek sahibi bir insan, vasıflı bir insan olarak iş bulabiliyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz ?

Şirvan huzurlu bir yerdir. Asayiş problemimiz yoktur. Devlet-Vatandaş kaynaşmasının sağlandığı ender yerlerden biridir. Şirvan olabildiğince sorunlarını aşmak için çabalamaktadır. Bu konuda tabiî ki Sayın Valimizin, Milletvekillerimizin, ilçelerimizdeki bütün mesai arkadaşlarımızın ve belediyemizin bütünlük içerisinde önemli katkıları ve destekleri bulunuyor. Sorunlarımız peyderpey çözülecektir. Kaynaklarımız var ve sorunlarımızı aşma kapasitesindeyiz.


ETİKETLER : şirvan kaymakamı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
reklam
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
© Copyright 2017 Siirtim. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
HABERSAL.NET İHA ABONESİDİR.
Siirt Ürünleri
bıttım sabunu
bıttım sabunu