Miras tarlalar için "son 3 ay" uyarısı

Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, babadan miras kalan tarlaların 3 ay içerisinde intikal ettirilmesi uyarısında bulundu.
Bu haber 2015-07-09 20:24:20 eklenmiş ve 1208 kez görüntülenmiştir.

Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra ölen kişilerin mirasçıları bir yıl içerisinde mirastaki tarım arazilerinin paylaşımını/devrini yapmaları gerekli olduğu belirtildi.

Kanunla tarım arazileri için miras işlemleri ve mülkiyeti devir işlemleri düzenlendiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"15 Mayıs 2014 tarihinden itibaren tarım arazilerinde miras sistemi değişmiştir. Bu tarihten sonra ölen kişiye ait araziler eskisi gibi miras payı oranında paylaşılamayacaktır. Mülkiyetin devri esas alınmıştır. Bu tarihten önceki miras işlemleri eski kanuna tabidir. Mirasçılar tarım arazilerini kendi aralarında anlaşmak suretiyle ya da mahkeme kararı sonucu mülkiyet devrini yapabilecektir. Babadan miras tarlalar 3 ay içinde intikal ettirilmezse mahkeme yolu gözükecek. Mahkeme, araziyi 'ehil mirasçı' olarak seçeceği kardeşlerden birine veya 3'üncü bir şahsa satacak. Bu süre sonunda da devir işlemlerinin tamamlanmaması durumunda, Bakanlık resen veya bildirim üzerine mirasın devri için sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabilir. "

Açıklamada, miras tarla intikali için tanınan 3 aylık sürenin Ağustos ayında dolacağına, anlaşmanın sağlanmaması ve intikalin gerçekleşmemesi halinde mahkeme sürecinin başlayacağına dikkat çekildi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
reklam
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Siirtim. bıttım sabunu faydaları siirt bıttım sabunu bıttım sabunu bıttım sabunu doğal bıttım sabunu
Siirt Ürünleri