Siirt’e Avrupa Birliği AB destekli entegre fıstık tesisi

Siirtin marka ürünü olan Siirt fıstığının piyasalarda rekabet edilebilirliğinin artırılmasını hedefleyerek, köylerden kentlere göçü durduracak, gelir ve refah düzeyini artıracak" dedi.
Bu haber 2015-07-06 01:53:28 eklenmiş ve 3458 kez görüntülenmiştir.

Siirt'te 9 milyon 864 bin Euro'luk (30 milyon TL) ‘Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi Projesi' yaşama geçiriliyor. Siirt Fıstığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla AB'nin mali destek programına sunulan ve kabul edilen proje onaylandı. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz "İlimizde üretilen fıstığın işlemesi amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılan AB'nin katılım öncesi mali yardım vasıtayı olan IPA'ya sunduğumuz proje kabul edilerek, desteklenmeye kıymet bulunmuş ve ihale süreci başlamıştır" dedi. İl ekonomisinin can damarı olarak görünen ziraat ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projelere büyük bir ehemmiyet verdiklerini belirten Vali Tutulmaz "Siirt'e ikinci büyük bir muştu vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. 30 milyon bütçeli ‘Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi Projesi'nin onaylanması, ilimize mühim bir kaynağın, ziraat ve turizm alanında yatırım yapmamıza imkan sağlayacaktır" dedi.

İstihdama katkısı olacak

Coğrafi konumu ve toprak yapısı itibariyle ilimiz fıstık yetiştiriciliği açısından ülkemizin en mühim bölgelerinden biri olduğunu kaydeden Vali Tutulmaz "Bu proje ile ilimizin sahip olduğu tarımsal potansiyeli ekonomiye kazandırmak, marka ürünü olan Siirt fıstığının piyasalarda rekabet edilebilirliğinin artırılmasını hedefleyerek, köylerden kentlere göçü durduracak, gelir ve refah düzeyini artıracak" dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
reklam
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Siirtim. bıttım sabunu faydaları siirt bıttım sabunu bıttım sabunu bıttım sabunu doğal bıttım sabunu
Siirt Ürünleri