Yerel Seçimlere Beş Ay Kala Siirt

Yerel seçimlere beş ay kala siyasi kulisler iyiden iyiye hareketlendi.Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Siirt'tede artık belediye seçimleri konuşuluyor.
Bu haber 2008-11-11 22:24:13 eklenmiş ve 63956 kez görüntülenmiştir.

AKP'ye yönelik kapatma davasının bitiminin ardından seçimlerin Mart 2009'da olacağının kesinleşmesinden sonra partiler ve aday olmayı düşünenler çalışmalarına hız verdiler.

 

 

Mart 2009'da yapılacak yerel seçimlerde Siirt'te ne olur konusunda herkes doğal olarak kendi yorumunu yapıyor.Seçimlere beş ay kala haber sitemize ulaşan bilgilerin ışığında önümüzdeki yerel seçimlerde Siirt'te etkin olan partilerin durumu ve neler yapabileceklerine ilişkin bir analizde bulunalım;


   DTP : Siirt'te güçlü bir kitle tabanına sahip olan bu parti sıkı bir şekilde belediye seçimlerine hazırlanıyor.Seçimlere daha güçlü hazırlanmak için adaylarını erken saptayacakları belirtilen DTP,Siirt merkez,Eruh,Kurtalan,Baykan,Gökçebağ da seçimleri alma konusunda oldukça iddialı.


  AKP : Yerel seçimlerin Siirt'te AKP ile DTP arasında geçeceği konusunda hemen hemen herkes hem fikir,iktidar olmanın avantajlarıyla hareket eden AKP'de aday enflasyonu yaşanacağı görülüyor.Siirt kamuoyunda AKP'den belediye başkan aday adaylığı için isimleri geçenler ise şunlar;Mervan Gül,Nurettin Ertemel,Osman Ören,Fevzi Sevgili,Abdurrahman Tetik,Şefik Erden,Mustafa Ertekin,Ömer Faruk Helvacıoğlu,Cemal Silah,Kadir Demirhan.


 CHP : Siirt'te varlığıyla yokluğu pek his edilmeyen CHP'de herhangi bir seçim hazırlığı görülmezken,adaylarının şu anki il başkanları Şakir Sula olabileceği dile getiriliyor.


 Demokrat Parti : Doğru Yol partisinin devamı olan DP Siirt seçimlerinde iddialı olduğunu belirtiyor.Belediye seçimlerine özel ilgi gösteren DP'nin belediye başkan adayının Siirt gazetesi yazarı Ahmet Arıtürk olacağına kesin gözüyle bakılıyor.


 SHP : Siirt'in genç solcularını bünyesinde toplayan, Siirt belediyesindeki meclis üyeleri vasıtasıyla belediyenin olumsuz icraatlarına karşı aktif mücadele veren SHP halktan ve esnaftan olumlu tepkiler alıyor.Yerel seçimlere asılacaklarını dile getiren SHP'lilerin belediye başkan adayının Diş Hekimi Levent Oktay olması bekleniyor.


 ANAP : Geçmiş yıllarda Siirt'in en hareketli partisi olan ANAP'ın yerinde şimdi yeller esiyor.ANAP'a olan ilginin sıfırlandığı Siirt'te bu partinin seçimlerde önemli bir aktör olmayacağı görülüyor.


 MHP : Siirt'te tabanı bulunmayan daha çok dışarıdan gelen memurların oylarını alan MHP'nin yerel seçimlere hazırlık anlamında bir çalışması göze çarpmıyor.


ETİKETLER : siirt yerel seçim anketi 2014
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Neden Dışardan Adayalara karşınız?
Mahir 2014-12-22 22:36:18
Bende Siirtli birine oy vermem. Şimdi birileri düünmeden bir şey söylüyor Siirtli olmayan birine oy vermem? Ya Mervan Gül Siirtli ollupta ne oldu? Hizmeti ile mi konuşuldu yoksa hırsızlığı ile mi? Kimse benim bu yazımı silmesin sakın. Bu yazımı bir iddia değil bir gerçektir. İsteyen Siirtte gelip ya da siirtli ise Mervan Gül'ü sorsun halka bakalım nasıl cevap verecek halk... sonra Ahmet Ete ne yaptı Siirt için? Hiç bir şey' Ya Mervan Bilek ne yaptı? Fahri çeliker ne yaptı? Ya da biraz daha açayım konuyu, Siirtli olan kaç tane adam siirt için bir şey yaptı belediye başkanı olduğu dönemde? Haydi cevap verin. Kimseyi bulamıyorsunuz değil mi? Şimdi boşa konuştuğunuzu anladınız mı? Yok ben dışardan gelen adaya karşıyım demek kolay. Belki Siirt'te olan çok iyi adamlar var, ama diğer tarafta dışardan gelen adaylar neden bu kadar ürkütüyor sizi? İyi bir insan her zaman iyidir. Bunu Siirtli ya da başka bir memlekete sınırlamak saçmalıktır. İyi biri olsun nereli olursa olsun. Bu tabii ki siirtli biri de olabilir. Öyle ben dışardan aday istemem diyenlere bir daha düşünmelerini istiyorum...
alla alla
Hamza 2014-12-22 22:35:50
yani senin bu sözlerin siirtliyi küçük görmek değilmi yani şimdi siirt ilçeriyle birlikte 300 bin nüfusu var bir aday çıkaramayacakmı o zaman yüksek seçim kuruluna başvuralım diyelim siirtte seçilmeye layık insanlar olmadığı için siirtte hiç seçim yapmayın kardeşim yabancılar sana mübarek olsun hele bir sen dene herhangi bir ilde muhtar adayı ol bakalım oradakiler sana kaç oy verirler birde siirtin siyasetine vakıf değilsin yazdığın yazıdan öyle anlaşılıyor mervan bilek hiç belediye başkanı olmadı o ekram bilekti sen herhalde bu maili antartikadan yazdın birde kalkmışsın siirt siyasetine ilişkin ahkam kesiyorsun
Misafir
vahit 2014-12-22 22:35:30
sayın civan eruhun sizin yanınızdaki önemini çözmüş değilim.konu yerel seçim ise geçmiş dtp meclisi siirtin su ihtiyacı olmadığına dair kararı var.geçmiş dönemdeki icraatlarını unutmuş değiliz.geçen seçimde aday olan dtp adayının diyarbakır ilinde yaptığı yolsuzluk tan dolayı partiden ihraç edilip tekrar parti meclisine alındığınıda biliyoruz.Yani dtp yi bu denli kutsamanın anlamı yok dtp ye oy vermeyenlerin makarnacı statüsüne koyman ve namuslarını bu kriterle ölçmeye kalkışman çok yakışıksız. bu da senin ve senin gibilerinin demokrasi anlayışını göstermetedir.kınıyorum.
konu yok
beşir 2014-12-22 22:35:00
hic bir partinin veya sahısın hakkını yememek gerek. gelmiş gecmis belediye baskanları arasında siirte en iyi hizmeti sunan kimdir? bunu hic dusundunuz mu? siirt Selim Özalp döneminde gördügü hizmeti tarihinde görmedi. Dtp gibi tecrit altındakı bir partiden secilmesine ragmen siirt halkı icin cok sey yaptı. peki ya akp ? anlatmaya gerek bıle yok. simdi secim akp dtp arasında. sadece son ıkı donemı karsılastırın
öz siirtli
adem 2014-12-22 22:34:18
öz siirtli kardeşim sen saçmalamışsın git nene veya deden sağsa onlara sor siirt tarihinde böyle bir susuzluk yaşadımı diye ondan sonra mervana gelen parayla selime gelen para aynımı şimdi gelen parayla siirtin su sorunu yüz defa çözülür bu cümlelerimden selim özalpi desteklediğim anlaşılmasın ama sen haksız cümleler kurmuşsun selim özalpinde o zamanki partisininde belediye icraatları dışında çok hataları vardı ha birde unutmadan söylüyeyim selim özalp le seçim almak zor ben oyumu veririm ama partisinde ona karşı muhalefet var
Toplam 5 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
reklam
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Siirtim. bıttım sabunu faydaları siirt bıttım sabunu bıttım sabunu bıttım sabunu doğal bıttım sabunu
Siirt Ürünleri