Siirt Turizme Açılmak İstiyor

Siirt birçok tarihi ve doğal güzellik sahipken tanıtımı yapılmadığı için malesef şehre yerli ve yabancı turistler pek gelmiyor.
Bu haber 2014-12-21 23:58:56 eklenmiş ve 21069 kez görüntülenmiştir.

Turizm alanları olmasına rağmen Siirt yıllardır bu alanda Türkiye'nin en gelişmemiş yeri olma unvanını koruyor.


 Tillo gibi,Türkiye'nin ve hatta Ortadoğu'nunen büyük dini ilim merkezi olan bir yere yeterince iç ve dış turist çekemiyoruz.Gerekli uluslararası tanıtım,Tillo'nun altyapısını uygun hale getirme (Oteller,dinlenme tesisleri,modern lokantalar yapma) yaşama geçirilmiyor.Tillo'ya ilgi gösterilip bütün bu çalışmalar yapılırsa Tillo'yu ziyarete il dşından her yıl en az 50 bin insan gelir.Eski Tillo evleride bakımsızlıktan yok olmayla yüz yüzedir.Oysaki Tillo evleri bölgenin en önemli tarihsel mirasıdır.


Billoris kaplıcası Siirt'e 5 km mesafede hiç ilgi gösterilmeyen bir yer.Tanıtımı bu güne kadar hiç yapılmayan,sadece Siirt'ten gidenlere hizmet veren,yaz aylarında küçük havuzuna aynı anda yüz kişinin birden girdiği,etrafında hiç bir sosyal tesis bulunmayan Botan kıyısında şifalı bir sıcak su.Billoris kaplıcasında birden fazla havuz açılmalı,etrafında çok amaçlı cafe türü işletmeler olmalıdır.


 Dêr (kilise), Siirt'in bağlarının bulunduğu şehir merkezine göre en az yüz metre daha yüksek olan,il merkezine 4 km uzaklıktaki ,Botan'a kuş bakışı bakan, bundan iki yüz yıl önce bağlarından yapılan şarapların Fransa'ya ihraç edildiği Siirt'in ender yerlerinden biridir. Dêr 'de ayrıca Süryanilere ait harap olmuş bir kilisede bulunmaktadır. Her yıl Mardin'e kiliseleri görmek için Türkiye den ve dünyanın dört bir yanından binlerce turist gitmektedir. Dêr mevkii de böyle bir şansa sahiptir.Eşsiz doğa görüntüsüyle kiliseside restore edilerek,uluslararası bir tanıtımla Deyr'e dünyanın dört bir köşesinden binlerce turist çok rahat çekilir. Yeter ki istensin, bu konuda en büyük çaba Kültür Turizm müdürlüğüne düşmektedir.

 Botan Güneydoğu'nun en güzel vadisi ve en hırçın akarsuyudur.Bu güzel vadi Siirt turizmine kazandırılırsa,Siirt çok büyük bir turizm merkezi haline gelir.Yaz, kış hiç eksilmeyen Botan suyu raftingden tutun,kanyon gezileri dahil,balık tutma ve yaban hayvanı avcılığı,çadır,dağ turizmi imkanlarına sahip bir yer.Özel girişimcilere imkan tanınıp,özendirme ve destekleme kredileriyle Botan'ı Siirt ve Türkiye turizmine kazandırırsak hem ülke hemde Siirt ekonomisine büyük katkıda bulunuruz.


 Çırav Eruh'a bağlı 2500 metre yükseklikte,ilçe merkezine 10 km mesafede geniş bir mesire alanıdır.Dağcılık,kanyon gezileri yapmak açısından mükemmel bir yerdir.Türkiye'nin her biri en az birer kilo olan zehirsiz yabani mantarlarının yetiştiği yer olan Çırav dağ silsilesi görülmeye değer Siirt'in müstesna bir mekanınıdır.


 Önüzmüzdeki yaz ve turizm gireceğimiz günlerde bu alanların Siirt turizmine kavuşturulması Siirt'e en az yüz fabrika yapımı anlamında ekonomik aktivite kazandırır.


ETİKETLER : tillo evleri tillo evliyaları billoris kaplıcası siirt bağları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Hayat bulsun
Kamil 2014-12-22 00:04:16
SİİRT ASLINDA ÇOK GÜZEL AMA BAKIM YOK TANITIM YOK İLGİLENEN YOK KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ SİİRTTE VARMI YOKMU BELLİ DEĞİL
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
reklam
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
© Copyright 2017 Siirtim. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
HABERSAL.NET İHA ABONESİDİR.
Siirt Ürünleri
bıttım sabunu
bıttım sabunu