Seçimlere 6 ay kala Siirt

Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlere 6 ay kala Siirt, siyaset kulislerinde konuşulan sitemize ulaşan bilgi ve iddiaları sizlerle paylaşalım istedik.
Bu haber 2010-12-13 16:48:09 eklenmiş ve 24074 kez görüntülenmiştir.

Ak Parti'de ADAY SAYISINDA ARTIŞ

AKP'de İl Başkanlarının aday olamayacağı haberimizi AKP Siirt il başkanı da teyit ettikten sonra,  Siirt AKP'de aday adayı sayısında artış yaşandı.AKP'de Siirt Milletvekili aday adayı olacağı iddia edilen ve isimleri halk arasında konuşulan siyasetçiler şunlar; Egemen Bağış, Bayram Kızılay, Kasım Ceylan, Fereç Yüksekli, Fevzi Sevgili, Mervan Gül, Şefik Erden, Mehmet Efe, Özgür Çalapkulu, Zekeriya Batğı, Av.Cemal Acar, Nihat Yumuk, Murat Altunkum, Adnan Öktüren, Kemal Bilim.
 
Sitemize AKP çevrelerinden ulaşan çok önemli bir iddia ve bilgiye göre Egemen Bağış'ın Siirt Milletvekili adayı olmaması durumunda Siirt AKP Milletvekili adaylarının ve sıralamalarının şu şekilde olacağı dile getiriliyor.
 
1-Kasım Ceylan
2-Adnan Öktüren
3-Kemal Bilim
 

FAVORİ PARTİ BDP

2011 seçimlerinin Siirt'teki favori partisi tartışmasız BDP olarak görülüyor.

En son Ahmet Türk'ün Siirt'e yaptığı ziyarette BDP gövde gösterisi yaptı. 
Yapılan son üç genel seçime ve yerel seçimlere de dışarıdan yani Siirt'in dışından adaylarla giren HADEP, DEHAP, DTP ve onun  devamı niteliğinde olan BDP'de, adayların ön plana çıkmak istemediği gözlemlenmesinin yanı sıra, Siirt'li olup ta, Siirt'te siyaset yapan insanların "nasıl olsa yine dışarıdan aday gelir" kaygısıyla bu partiden aday adayı olma konusunda çekingen davrandıkları görülüyor.
 
BDP'nin belediye seçimlerinde aldığı oy ve son referandumda sandığa gitmeyen seçmenlerini baz aldığımız zaman ve eğer BDP 2011 seçimlerine tekrar bağımsız adaylarla girerse il merkezi ile ilçelere birer aday koyması durumunda çok rahat iki milletvekili çıkaracağı tespiti yapılabilinir.
 
Siirt il merkezinde en son belediye seçimlerinde merkez köylerin oyları hariç 25 bin oy alan BDP yeni seçmen yazımlarıyla birlikte bu oy oranını en az 28 bine taşır gibi görünüyor.
 
Eruh, Kurtalan, Baykan, Pervari, Şirvan, Tillo ve Siirt merkeze bağlı köylerin oyları da bir bağımsız  milletvekili çıkarmaya yeter BDP açısından.
 
BDP'nin iki aday çıkarması hiçbir şekilde bir Milletvekilliğini riske etmiyor.Çünkü her hal ve şartta BDP sadece Siirt il merkezinden alacağı oyla bir Milletvekilliğini garanti etmiş durumda.
 
BDP'nin Siirt il merkezine bağlı köyler hariç geçen seçimde aldığı oy 25 bin.
 
Yeni seçmen yazımlarıyla birlikte en kötü ihtimal ya bu oy yine sabit kalır yani 25 bin olur.
 
25 bin oy 1 Milletvekilliğine tekabül eder.
 
Veya tavan yapar 30 bin olur.
 
Matematiksel olarak BDP'nin iki aday göstermesi 1 Milletvekiliğini riske etmiyor.
 
Bu matematiksel hesaba AKP'nin Siirt'te ki yıpranmışlığıda eklendiği zaman BDP'nin iki Milletvekili alma şansı bugün itibariyle çok yüksek görülüyor.
 
Bu muhtemel tablodan Siirt'in seçim sonucu da BDP:2 AKP:1 olur.

BDP'de Milletvekili aday adayı olacağı iddia edilen ve isimleri halk arasında konuşulan siyasetçiler ise şunlar;  Sıddık Taş (eski DTP İl Bşk) Selim Sadak (Siirt Bld Bşk) Selim Özalp (eski Siirt Bld Bşk) Nezir Gülcan (eski Kurtalan Bld Bşk) Av. İrfan Dündar, Av. Meral Danış Beştaş, Dr.Tülay Özdemir, Osman Özçelik (BDP Milletvekili)
 
Bir önceki seçim haberimizde ismi BDP aday adayı olarak geçen sitemiz yazarlarından eski DEHAP il başkanı gazeteci-yazar Dara Turhan bir açıklamada bulundu.
 
Turhan şunları söyledi,"Aktif siyaseti bırakalı 5 yıl oldu.Beni bu adaylığa layık gören herkese teşekkürlerimi sunuyorum.Siyasetin üzerinden her türlü vesayetin kalktığı gün tekrar siyasete geri dönerim.Siyaset demokratikleştiği gün ve adayların Genel Merkezler himmetiyle değil,adil,hilesiz ön seçimlerle belirleneceği günlerde tekrar siyaset yaparım.Ama bugün böyle bir tablo yok.Bu mana da aday değilim ve olmayıda kesinlikle düşünmüyorum."
 
BDP adayları konusunda sitemize ulaşan iddia ve bilgilere göre BDP'de aday olabilecek en güçlü isim olarak Av.İrfan Dündar'ın ismi telafuz ediliyor.
 
Baykan doğumlu olan İrfan Dündar İstanbul'da avukatlık yapıyor. Aynı zamanda Abdullah Öcalan'ın da avukatı.

 

CHP'NİN ŞANSI YOK

 CHP Kulisleri:20-30 yıl öncenin Siirt'te ki en güçlü partisi olan, Siirt il merkezinde 4 defa belediye Başkanlığı almış,genel seçimlerde mutlaka Milletvekili çıkarmış bazen seçimleri 3-0 almış bu partinin yerinde şu anda yeller esiyor.
 
CHP Siirt il başkanı Muhdi Koyuncu geçtiğimiz günler içinde basına verdiği bir demeçte CHP-BDP seçim işbirliğine şiddetle karşı olduğunu dile getirdi.
 
Milletvekili aday adaylığı için il Başkanı Muhdi Koyuncu ile eski DSP Siirt il başkanı Erol Avcı'nın  ismi telafuz ediliyor.

 MHP'DE SEÇİM HAZIRLIĞI YOK

MHP Kulisleri:Siirt'te ki MHP tabanının oy oranı oldukça düşük, çoğu zaman da bu tabandaki seçmenlerin, BDP, seçimleri almasın diye AKP'ye yöneldiği gerçeğini göz önüne aldığımız zaman MHP'nin, önümüzdeki 2011 seçimlerinde Siirt'ten Milletvekili çıkarması olası görülmüyor.
 
AKP ile büyük mücadeleye gireceği şimdiden belli olan MHP'nin Siirt'te AKP'ye giden ödünç oylarını geri alabileceği konuşuluyor.
 
Siirt MHP teşkilatında hiç bir seçim hazırlığı göze çarpmıyor.
 
Milletvekili aday adaylığı noktasında da Ercan Ertek ile Aykut Arslan'ın isimlerinin telafuz edildiği görülüyor.

ETİKETLER : siirt seçimleri siirt aday adayları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
reklam
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
© Copyright 2017 Siirtim. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
HABERSAL.NET İHA ABONESİDİR.
Siirt Ürünleri
bıttım sabunu
bıttım sabunu